Ile trwa zrobienie prawa jazdy?

2021-08-02

Chcesz kierować samochodem osobowym? Pierwszym krokiem, jaki musisz zrobić jest kurs prawa jazdy, który umożliwi ci poznanie przepisów drogowych oraz zdobycie umiejętności niezbędnych do kierowania pojazdem. Ile trwa? Jak wygląda? Sprawdź!

Jak wygląda szkolenie na prawo jazdy?

Kurs na prawo jazdy składa się z dwóch części:

Kiedy można zacząć prawo jazdy?

Naukę jazdy samochodem osobowym można rozpocząć 3 miesiące przed 18 urodzinami. Egzamin państwowy oraz odbiór prawa jazdy możliwy jest jedynak dopiero, gdy przyszły kierowca będzie mógł legitymować się dowodem osobistym. 

Nie ma natomiast ograniczeń co do górnej granicy wiekowej. Jedynym przeciwwskazaniem są kwestie zdrowotne uniemożliwiające bezpieczne kierowanie pojazdem, np. problemy z widzeniem.

Ile trwa kurs prawa jazdy?

Kurs prawa jazdy na samochód osobowy podzielony jest na dwie części. Teoria, podczas której kursant uczy się przepisów drogowych trwa 30 godzin lekcyjnych. Praktyczne umiejętności zdobywa w trakcie 30 godzin zegarowych. Istnieje możliwość dokupienia dodatkowych zajęć doszkalających, jeżeli młody kierowca nie czuje się jeszcze pewnie za kółkiem lub chce doszlifować umiejętności przed egzaminem państwowym.

Ile kosztuje kurs prawa jazdy?

Za kurs prawa jazdy, w zależności od ośrodka szkoleniowego, możesz zapłacić od 1200 do 2300 zł. Wykupienie dodatkowej godziny jazdy to zwykle ok. 50 zł. 

Jakie są kategorie prawa jazdy?

Jest 17 kategorii prawa jazdy: